1 Haziran 2014 Pazar

22-27 Mayıs - Giresun - Görele

İşte size memleketim Giresun' dan sesleniyorum....
Giresun, Görele, Çavuşlu, Kırıklı Köyü benim köyüm....

Annem ve ben ilk kez bir köye gitmenin heycanını yaşıyoruz.. Babamda bizi anne ve babasının doğduğu topraklara götürücek olmanın heycanını tabiiki de..

Trabzona uçmaya hazırız..

Arabamızı kiralayıp, yola çıkıyoruz.. Tabiiki yolda Akçabat ta köfte yiyoruz... ve bayılıyoruz..

Göreleye varıyoruz. Saat biraz geç olduğundan, Makbule Halamın kızı Selda Teyzemin evinde kalıyoruz. Harika bir kızları var.Ebrar..Gerçekten çok akıllı ondan öğreneceğim çok şey olduğunu 1 gecede anladım..Akşam bize harika bir Görele pidesi yedirdiler ve sabah köyümüze uğurladılar..

Makbule Halam


AAA !! Anane ve dede .. sakın şaşırmayınn.. Ben alıştım, heran her yerden çıkabilen canım ananem ve dedem bize süpriz yapıp, Samsun'dan Büyük büyük babanem ve halamı alıp geldiler..Birlikte güzel bir kahvaltıı yaptık, biraz oturup onları tekrar Samsun'a uğurladık...

Artık yola çıkma vakti geldi..
Evimize ulaşmadan şimdide de diğer büyük büyük babanemi ziyaret ettim.. Babam hepimizi tanıştırdı..
Biz zaten onu harika hikayelerinden tanıyoruduk.. Dualarımızı ona yakından ulaştırdığımız için çok mutlu olduk..
Büyük büyük dedemin dükkanını da gördük.. Gerçekten bir zamanlar o yollarda yürüdüklerini, yaşadıklarını hissetmek bile çok güzeldi..
Evimiz gerçekten bir dağın tepesinde.. Son derece güzel..
Beni biliyorsunuz.. her ortama en kısa sürede ayak uydurup havaya girebiliyorumm.. Hemen köy moduna girdim bile :)))

Dağ çileği ve karpuzunda etkisi oldu tabii...Ertesi sabah , Saime Teyzem bizi kahvaltıya çağırdı.. Onlarda Köyde ev yaptırıyorlardı. Hemen ekmeğimizi alıp yola çıktık, harika manzaralar eşliğinde vadinin  karşı yakasına geçtik..
Teyzemin harika kahvaltısı, ardından kumlarda oynamaca, güzel bi banyo derken akşam olmuştu bile..
Köy hayatına alıştık bile, babamın üstün performansı annem ve beni oldukça şaşırttı.. Elinden geldiğince annemi rahat ettirmeye çalıştı :)) Akşama misafirlerimiz bile vardı. Babamın üniversiteden arkadaşları, Ardahana giderken bize  uğradılar.. Evren amca, eşi ve kızları.. çok güzel vakit geçirdik..
Babam kumpirleri yaksada bize fasulye kavurması ve mısır yaptı.. sabahta harika bir kahvaltı... Doğa ablayla birlikte fındık bahçelerimizi dolaşıp, çilek topladık ve onları da evlerine doğru uğurladık...


Nebahat Halamlar da bizi hiç yalnız bırakmadı, hep ilgilendiler. Sık sık ziyaret ettiler, sohbetler ettik...
Tüm gün boyunca ; bol bol dinlendikten,yürüyüşler yapıp, çamurlara girip çıktıktan sonra :) akşama doğru, Giresun'a doğru yola çıkmaya karar verdik. Son günümüzü de orda geçirip şehri keşfedelim istedik..tabiiki  gitmeden, babaneme not bırakmayı da ihmal etmedim.. kikiki


İstikamet; Nebahat Halamın kızı Filiz ve Oğlu Selman amcamın Giresun merkezdeki evi...

Giresun'da uyandık...Bizleri çok iyi ağarlayan Filiz Halama teşekkürlerimizi edip, şehri gezmeye doğru yola koyulduk.. İlk durak FİSKOBİRLİK :)) çok tatlı bir ziyaret...Giresun'a gittiğinizde, son derece güzel, haraketli, modern bir şehirle karşılaşıyorsunuz..
Eski giresun evlerinin arasında dolaşıp, millet bahçesini ziyaret edebilirsiniz.. Şehirin içine dalıp, Gazi caddesinde yürüyüş yapıp, pide yiyip, meşhur dondurmasının tadına bakabilirsiniz.
Benim favorim, Giresun Kalesiydi.. Manzara harikaydı... Zaten yemyeşil olan şehir, denizle bütünleşip mavi-yeşil bir manzara sunuyor... Gitmişken Topal Osman Ağa ( Kurtuluş Savaşı Subayı)Türbesinde dua etmeyi de unutmadım. :)Karadenizi dolaşmaya devam edeceğim...
Tabiiki start yerim memleketim Giresun oldu... :)) 
Hala şehri merak edenler varsa buda sizin için olsunn...
Görüşmek üzereeee...

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder